
Masaż coraz częściej stosowany jest nie tylko w celach leczniczych, ale również jako zabieg kosmetyczny, relaksacyjny czy profilaktyczny.
Szybkie tempo życia oraz ciągłe napięcie psychiczne może doprowadzić do obniżenia nastroju, a nawet depresji.
W tej sytuacji odpowiednio dobrany i wykonany masaż pomoże odzyskać energię do codziennego funkcjonowania.
Należy oczywiście pamiętać, że nawet delikatny masaż relaksacyjny czy kosmetyczny ingeruje w znacznym stopniu w fizjologię organizmu, dlatego powinien być stosowany zgodnie z przyjętymi zasadami i po przeprowadzeniu wywiadu.
MASAŻ KOSMETYCZNY
Nazwany również kosmetyczno-higienicznym lub profilaktyczno-pielęgnacyjnym, to najczęściej masaż klasyczny lub połączenie masażu klasycznego z masażem punktowym lub energetycznym. Wykonywany jest głównie na dekolcie, szyi i twarzy, ale można go również wykonać na całym ciele.
Celem masażu jest aktywizacja funkcji skóry, pobudzenie układów krążenia i nerwowego oraz przyspieszenie odprężenia zmęczonych mięśni. Masaż ten ma za zadanie działać przede wszystkim profilaktycznie, utrzymywać skórę i mięśnie w stanie elastyczności. Masaż kosmetyczny najczęściej stanowi część zabiegu pielęgnacyjnego, w którym niezwykle ważny jest właściwy dobór kremu czy oliwki, uwzględniając rodzaj i potrzeby skóry
Zasady wykonania klasycznego masażu kosmetycznego:
Przed rozpoczęciem zabiegu należy przeprowadzić wywiad i diagnostykę stanu skóry.
Osoba masowana powinna być tak ułożona, aby napięcie masowanych mięśni były jak najmniejsze.
Chwyt przerywany należy powtórzyć, całkowicie przerwany masaż musi być rozpoczęty od początku.
Kierunek masażu wynika z przebiegu włókien mięśniowych i naczyń żylnych oraz limfatycznych.
Intensywność masażu, rodzaj oraz liczba ruchów zależą od stopnia napięcia mięśni, elastyczności i grubości skóry. Im starsza i bardziej wiotka skóra, tym masaż powinien mieć charakter mniej natężony. W przypadku skóry cienkiej unika się ruchów rozcierania a więcej wykonuje się głaskania i ugniatania. W przypadku skóry grubej najczęściej stosuje się rozcierania.
W czasie masażu twarzy ruchy masażysty nie powinny przekroczyć granicy oczodołów by nie dopuścić do dostania się preparatów poślizgowych do oczów.
Środki poślizgowe i wspomagające należy dobrać zgodnie z rodzajem skóry.
Skóra normalna.
Ma kolor mleczno-różowy. Jest właściwie nawodniona, odżywiona i ukrwiona. Gruczoły pracują prawidłowo a ich ujścia są niewidoczne gołym okiem. Nie świeci się, nie łuszczy, jest gładka dobrze napięta i elastyczna.
Jej pH wynosi 5,8. Podczas masażu można stosować kremy o lekkiej konsystencji, niezbyt tłuste, wzbogacone o składniki nawilżające.
Skóra sucha.
Ma zbyt małą ilość wydzieliny gruczołów łojowych, które chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest cienka, odwodniona i odtłuszczona. Zazwyczaj jest koloru różowego. Przejawia tendencję do powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Często nadmiernie łuszczy się i pęka, łatwo o jej podrażnienie. Podczas masażu należy wykorzystywać oleje roślinne lub kremy z dużą zawartością fazy tłuszczowej, wzbogacone w substancje odżywcze.
Skóra tłusta.
Warstwa rogowa jest dość gruba. Powierzchnia skóry jest dość błyszcząca o szaro-żółtym, ziemistym zabarwieniu. Widoczne są ujścia gruczołów łojowych z tkwiącymi zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem serum. W dodatku wyczuwa się ziarnistości i nierówności. Podczas masażu należy wykorzystywać żele lub kremy z małą zawartością fazy tłuszczowej, nie zawierające składników nasilających powstawanie zaskórników, wzbogacone zaś w składniki roślinne o działaniu przeciwzapalnych i sebostatycznym.
Podczas zabiegu wykorzystuje się olejki eteryczne.
Czas trwania zabiegu uzależniony jest od powierzchni masowanej i tak masaż całego ciała 60 minut, a częściowy 15 minut natomiast masaż szyi i dekoltu 20-30 minut.
Masaż wykonuje się w regularnych odstępach, przy cerze zadbanej masaż wykonuje się raz w tygodniu, przy cerze zaniedbanej, zniszczonej masaż wykonuje się 2 razy w tygodniu. Przeciętna seria to od 5 do 10 zabiegów.
Olejki eteryczne:
Olejek bergamotowy (ma działanie aseptyczne i sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej).
Olejek cytrynowy (ma działanie sciągające, wybielające, bakteriobójcze: wykorzystany do leczenia żylaków, odcisków i brodawek).
Olejek geraniowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia cellulitu, oraz zmniejszenia rozstępów).
Olejek jałowcowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia rozstępów oraz cellulitu).
Olejek lawendowy (ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, regenerujące, przeciwbólowe: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i naczyniowej oraz zmniejszania rozstępów).
Olejek sandałowy (ma działanie aseptyczne, przeciwzapalne, zmiękczające i kojące, łagodzi podrażnienia skóry: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz wygładzania skóry szorstkiej i odwodnionej).
Olejek jałowcowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia rozstępów oraz cellulitu).
Olejek lawendowy (ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, regenerujące, przeciwbólowe: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i naczyniowej oraz zmniejszania rozstępów).
Olejek sandałowy (ma działanie aseptyczne, przeciwzapalne, zmiękczające i kojące, łagodzi podrażnienia skóry: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz wygładzania skóry szorstkiej i odwodnionej).
Zasady wykonania masażu kosmetycznego w różnych zmianach tkankowych:
Cera z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Jest to skóra delikatna, cienka i wrażliwa, należy wiec unikać jej podrażnień. Charakteryzuje się ruchliwością naczyń krwionośnych i zwiększoną jej przepuszczalnością, efektem tego jest pojawienie się na skórze rozlanego rumienia z towarzyszącym uczuciem pieczenia i rozgrzania
Zasady wykonania:
Masaż powinien działać uspakajająco.
Techniki powinny być wykonywane bardzo delikatnie (dobre efekty uzyskuje się stosując drenaż limfatyczny).
Stosowane środki wspomagające masaż powinny zawierać substancje czynne o właściwościach uszczelniających i uelastyczniających naczynia krwionośne (niektóre flawoidy i garbniki, związki krzemu, olejki eteryczne np. rumiankowy, pietruszkowy czy różany, oraz witamina C i K.
Cera wrażliwa, charakterystyczne cechy to skłonność do podrażnień i zaczerwienienia, uczucie napięcia, pieczenia i mrowienia, szorstkości, zaburzenia rogowacenia, wyraźna reakcja na wpływ czynników zewnętrznych
Zasady wykonania:
Masaż powinien być wykonany bardzo delikatnie (korzystne działanie ma drenaż limfatyczny).
Stosowane środki powinny być pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i mieć działanie łagodzące podrażnienia i spierzchnięcia.
W masażu dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające w swym składzie substancje czynne takie jak śluzy roślinne, alanina, olejki eteryczne (neroli, nagietkowy, rumiankowy).
Skóra trądzikowa, występuje na podłożu skóry tłustej. Jej warstwa rogowa jest zgrubiona i słabo ukrwiona. Widoczne są rozszerzone ujścia gruczołów łojowych wypełnione zaskórnikami, a także grudki, krostki oraz inne stany ropne.
Zasady wykonania:
Masażu kosmetycznego klasycznego nie przeprowadza się ze względu na możliwości rozszerzenia się zakażenia.
Do pielęgnacji cery zaleca się olejki eteryczne (z cedru, drzewa herbacianego, jałowca).
Skóra starcza. Charakteryzuje się widocznymi zmarsztkami i przebarwieniami oraz zmniejszonym napięciem i elastycznością. Jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Miejscowo może występować rumień spowodowany osłabieniem naczyń krwionośnych lub łagodne zmiany, takie jak zaburzenia rogowacenia i teleangiektazje.
Zasady wykonania:
W klasycznym masażu kosmetycznym stosuje się głównie głaskania i oklepywania.
Skutecznym masażem przy cerze starczej jest masaż Rosenberga, masaż anti-aging, masaż chiroplastyczny twarzy.
Skóra odwodniona. Traci swoją jędrność i elastyczność, naturalny połysk i zdrowy koloryt, staje się szorstka i osłabia się jej napięcie.
Zasady wykonania
Środki wspomagające powinny zawierać przede wszystkim substancje nawilżające.
W czasie wykonania masażu można dodatkowo użyć aparatu wytwarzającego parę wodna tzw. wapazonu, dzięki czemu uzyskuje się lepszy efekt nawilżenia skóry.
Rozstępy skóry. Jest to ubytek w tkance łącznej w skórze właściwej. Związany z zanikiem włókien sprężystych. Przyczyna pojawienia się są zaburzenia hormonalne. Występują często u osób gwałtownie zmniejszających i zwiększających ciężar ciała. Na skutek stale trwającego napięcia skóry dochodzi do uwolnienia enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe.
Zasady wykonania:
Aby zapobiec rozstępom należy wykonać energiczny masaż klasyczny części ciała narażonych na ich rozwój z wykorzystaniem olejków geraniowego, neroli i pomarańczowego.
Rozstępów, które już się pojawiły nie da się zupełnie zlikwidować metodami zachowawczymi.
Cellulit. Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Powstaje najczęściej na biodrach, brzuchu i pośladkach.
Zasady wykonania:
Stosowanie drenażu limfatycznego oraz masażu odchudzającego z wykorzystaniem olejków rozmarynowego, z geranium, jałowcowego, z kopru i z czarnego pieprzu.
Masaż pneumatyczny, bańką chińską.
WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA
WSKAZANIA:
• Niedotleniona, nieodżywiona, pozbawiona blasku skóra.
• Skóra szara, zmęczona, zanieczyszczona.
• Skóra pozbawiona jędrności, wiotka.
• Zmarszczki.
• Rozstępy.
• Cellulit.
PRZECIWWSKAZANIA
• Gorączka.
• Choroby zakaźne.
• Stan zapalny lub alergiczny skóry.
• Zmiany dermatologiczne skóry twarzy.
• Świeże rany.
• Okres bezpośrednio po usunięciu zęba.
• Zmiany ropne okołozębowe.
• Stan ropny migdałów.
• Powiększenie węzłów chłonnych przyusznych.
• Wysokie ciśnienie tętnicze.
• Choroby tarczycy.
DZIAŁANIE KLASYCZNEGO MASAŻU KOSMETYCZNEGO NA ORGANIZM CZŁOWIEKA
Masaż kosmetyczny wywołuje w organizmie człowieka liczne reakcje zarówno o charakterze miejscowym jak i ogólnym. Głównym zadaniem tego masażu jest aktywizacja funkcji skóry i utrzymanie jej oraz mięśni w stanie elastyczności.
Efekty masażu kosmetycznego:
Usuniecie złuszczonych, obumarłych komórek naskórka, odsłonięcie porów i zwiększenie oddychania skórnego.
Wzrost temperatury skóry o 1,5-1,8° C.
Poprawa odżywienia warstw ziarnistej skóry, co prowadzi do odmłodzenia naskórka.
Przyspieszenie procesu gojenia się tkanek.
Poprawa sprężystości i elastyczności skóry.
Poprawa ukrwienia i odżywienia skóry.
Szybsze dostarczenie substancji odżywczych do skóry i odprowadzenie z niej produktów przemiany materii.
Zwiększenie napięcia ścian naczyń krwionośnych.
Poprawa skuteczności wprowadzania składników aktywnych zawartych w środkach wspomagających masaż.
Rozbicie i rozdrobnienie komórek tłuszczowych i przyspieszenie procesu spalania tłuszczu oraz zwiększenie przemiany materii.
Zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśni oraz poprawa ich elastyczności i wytrzymałości.
Działanie pobudzające lub uspokajające na układ nerwowy.
Poprawa nastroju i zwiększenie zdolności koncentracji i uwagi.
DIAGNOSTYKA W KLASYCZNYM MASAŻU KOSMETYCZNYM TWARZY
Przed przystąpieniem do masażu kosmetycznego należy przeprowadzić wywiad oraz badanie obszaru objętego zabiegiem.
Wywiad powinien obejmować dane personalne pacjenta, występujące choroby i prowadzony tryb życia.
Badanie obszaru zabiegowego
Metoda wizualna – służy do oceny stanu skóry wykonuje się je w celu dobrania właściwego środka poślizgowego. Podczas badania można wykorzystać sprzęt taki jak lampa Wooda czy dermatoskop.
METODYKA ZABIEGU KLASYCZNEGO MASAŻU KOSMETYCZNEGO
1. Oczyszczenie skóry twarzy, szyi i dekoltu.
2. Diagnostyka.
3. Złuszczenie warstwy rogowej za pomocą.
a) peelingu typu skrub (pry cerze tłustej i mieszanej),
b) peelingu enzymatycznego (przy cerze suchej, wrażliwej i naczyniowej),
c) łagodnego peelingu odpowiedniego dla każdego typu cery.
4. Ustalenie rodzaju masażu.
5. Dobór odpowiedniego środka poślizgowego.
6. Wykonanie zabiegu zgodnie z określoną metodyka i zasadami:
a) głaskanie przedniej strony dekoltu i szyi,
b) głaskanie tylnej strony dekoltu i karku,
c) głaskanie policzków,
d) głaskanie wokół ust ,
e) głaskanie nosa,
f) głaskanie wokół oczu,
g) głaskanie czoła,
h) rozcieranie przedniej strony dekoltu,
i) rozcieranie tylnej strony dekoltu i karku,
j) rozcieranie policzków,
k) rozcieranie czoła,
l) rozcieranie skroni,
m) ugniatanie przedniej strony dekoltu,
n) ugniatanie tylnej strony dekoltu i karku,,
o) ugniatanie policzków
p) ugniatanie czoła,
q) oklepywanie muskające,
r) wibracja labilna policzków,
s) wibracja stabilna pod oczami,
t) głaskanie jak na wstępie,
u) aplikacja serum – preparatu o dużym stężeniu składników biologicznie czynnych,
v) zastosowanie odpowiedniej maseczki,
w) aplikacja kremu na okolice oczu, twarzy i dekoltu.
Masaże stosowane w kosmetyce:
• Masaż chiroplasyczny twarzy.
• Masaż żadowy.
• Masaż Rosenberga.
• Masaż po iniekcji toksyny botulinowe.j
• Masaż anti-aging.
• Masaż lipolityczny.
• Masaż miodem.
Masaż aromatoterapeutyczny.