DAKMED

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Fizjoterapii

Piękna kobieta zamyka oczy, czując się całkowicie zrelaksowana w czasie masażu
Piękna kobieta zamyka oczy, czując się całkowicie zrelaksowana w czasie masażu

Masaż coraz częściej stosowany jest nie tylko w celach leczniczych, ale również jako zabieg kosmetyczny, relaksacyjny czy profilaktyczny.
Szybkie tempo życia oraz ciągłe napięcie psychiczne może doprowadzić do obniżenia nastroju, a nawet depresji.
W tej sytuacji odpowiednio dobrany i wykonany masaż pomoże odzyskać energię do codziennego funkcjonowania.
Należy oczywiście pamiętać, że nawet delikatny masaż relaksacyjny czy kosmetyczny ingeruje w znacznym stopniu w fizjologię organizmu, dlatego powinien być stosowany zgodnie z przyjętymi zasadami i po przeprowadzeniu wywiadu.

MASAŻ KOSMETYCZNY
Nazwany również kosmetyczno-higienicznym lub profilaktyczno-pielęgnacyjnym, to najczęściej masaż klasyczny lub połączenie masażu klasycznego z masażem punktowym lub energetycznym. Wykonywany jest głównie na dekolcie, szyi i twarzy, ale można go również wykonać na całym ciele.
Celem masażu jest aktywizacja funkcji skóry, pobudzenie układów krążenia i nerwowego oraz przyspieszenie odprężenia zmęczonych mięśni. Masaż ten ma za zadanie działać przede wszystkim profilaktycznie, utrzymywać skórę i mięśnie w stanie elastyczności. Masaż kosmetyczny najczęściej stanowi część zabiegu pielęgnacyjnego, w którym niezwykle ważny jest właściwy dobór kremu czy oliwki, uwzględniając rodzaj i potrzeby skóry

Zasady wykonania klasycznego masażu kosmetycznego:

 Przed rozpoczęciem zabiegu należy przeprowadzić wywiad i diagnostykę stanu skóry.
 Osoba masowana powinna być tak ułożona, aby napięcie masowanych mięśni były jak najmniejsze.
 Chwyt przerywany należy powtórzyć, całkowicie przerwany masaż musi być rozpoczęty od początku.
 Kierunek masażu wynika z przebiegu włókien mięśniowych i naczyń żylnych oraz limfatycznych.
 Intensywność masażu, rodzaj oraz liczba ruchów zależą od stopnia napięcia mięśni, elastyczności i grubości skóry. Im starsza i bardziej wiotka skóra, tym masaż powinien mieć charakter mniej natężony. W przypadku skóry cienkiej unika się ruchów rozcierania a więcej wykonuje się głaskania i ugniatania. W przypadku skóry grubej najczęściej stosuje się rozcierania.
 W czasie masażu twarzy ruchy masażysty nie powinny przekroczyć granicy oczodołów by nie dopuścić do dostania się preparatów poślizgowych do oczów.
 Środki poślizgowe i wspomagające należy dobrać zgodnie z rodzajem skóry.

Skóra normalna.
Ma kolor mleczno-różowy. Jest właściwie nawodniona, odżywiona i ukrwiona. Gruczoły pracują prawidłowo a ich ujścia są niewidoczne gołym okiem. Nie świeci się, nie łuszczy, jest gładka dobrze napięta i elastyczna.
Jej pH wynosi 5,8. Podczas masażu można stosować kremy o lekkiej konsystencji, niezbyt tłuste, wzbogacone o składniki nawilżające.

Skóra sucha.
Ma zbyt małą ilość wydzieliny gruczołów łojowych, które chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest cienka, odwodniona i odtłuszczona. Zazwyczaj jest koloru różowego. Przejawia tendencję do powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Często nadmiernie łuszczy się i pęka, łatwo o jej podrażnienie. Podczas masażu należy wykorzystywać oleje roślinne lub kremy z dużą zawartością fazy tłuszczowej, wzbogacone w substancje odżywcze.

Skóra tłusta.
Warstwa rogowa jest dość gruba. Powierzchnia skóry jest dość błyszcząca o szaro-żółtym, ziemistym zabarwieniu. Widoczne są ujścia gruczołów łojowych z tkwiącymi zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem serum. W dodatku wyczuwa się ziarnistości i nierówności. Podczas masażu należy wykorzystywać żele lub kremy z małą zawartością fazy tłuszczowej, nie zawierające składników nasilających powstawanie zaskórników, wzbogacone zaś w składniki roślinne o działaniu przeciwzapalnych i sebostatycznym.

 Podczas zabiegu wykorzystuje się olejki eteryczne.
 Czas trwania zabiegu uzależniony jest od powierzchni masowanej i tak masaż całego ciała 60 minut, a częściowy 15 minut natomiast masaż szyi i dekoltu 20-30 minut.
 Masaż wykonuje się w regularnych odstępach, przy cerze zadbanej masaż wykonuje się raz w tygodniu, przy cerze zaniedbanej, zniszczonej masaż wykonuje się 2 razy w tygodniu. Przeciętna seria to od 5 do 10 zabiegów.

Olejki eteryczne:

 Olejek bergamotowy (ma działanie aseptyczne i sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej).
 Olejek cytrynowy (ma działanie sciągające, wybielające, bakteriobójcze: wykorzystany do leczenia żylaków, odcisków i brodawek).
 Olejek geraniowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia cellulitu, oraz zmniejszenia rozstępów).
 Olejek jałowcowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia rozstępów oraz cellulitu).
 Olejek lawendowy (ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, regenerujące, przeciwbólowe: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i naczyniowej oraz zmniejszania rozstępów).
 Olejek sandałowy (ma działanie aseptyczne, przeciwzapalne, zmiękczające i kojące, łagodzi podrażnienia skóry: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz wygładzania skóry szorstkiej i odwodnionej).
 Olejek jałowcowy (ma działanie aseptyczne, ściągające, sebostatyczne: wykorzystany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, leczenia rozstępów oraz cellulitu).
 Olejek lawendowy (ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, regenerujące, przeciwbólowe: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i naczyniowej oraz zmniejszania rozstępów).
 Olejek sandałowy (ma działanie aseptyczne, przeciwzapalne, zmiękczające i kojące, łagodzi podrażnienia skóry: wykorzystywany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz wygładzania skóry szorstkiej i odwodnionej).

Zasady wykonania masażu kosmetycznego w różnych zmianach tkankowych:

Cera z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Jest to skóra delikatna, cienka i wrażliwa, należy wiec unikać jej podrażnień. Charakteryzuje się ruchliwością naczyń krwionośnych i zwiększoną jej przepuszczalnością, efektem tego jest pojawienie się na skórze rozlanego rumienia z towarzyszącym uczuciem pieczenia i rozgrzania
Zasady wykonania:
 Masaż powinien działać uspakajająco.
 Techniki powinny być wykonywane bardzo delikatnie (dobre efekty uzyskuje się stosując drenaż limfatyczny).
 Stosowane środki wspomagające masaż powinny zawierać substancje czynne o właściwościach uszczelniających i uelastyczniających naczynia krwionośne (niektóre flawoidy i garbniki, związki krzemu, olejki eteryczne np. rumiankowy, pietruszkowy czy różany, oraz witamina C i K.

Cera wrażliwa, charakterystyczne cechy to skłonność do podrażnień i zaczerwienienia, uczucie napięcia, pieczenia i mrowienia, szorstkości, zaburzenia rogowacenia, wyraźna reakcja na wpływ czynników zewnętrznych
Zasady wykonania:
 Masaż powinien być wykonany bardzo delikatnie (korzystne działanie ma drenaż limfatyczny).
 Stosowane środki powinny być pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i mieć działanie łagodzące podrażnienia i spierzchnięcia.
 W masażu dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające w swym składzie substancje czynne takie jak śluzy roślinne, alanina, olejki eteryczne (neroli, nagietkowy, rumiankowy).
Skóra trądzikowa, występuje na podłożu skóry tłustej. Jej warstwa rogowa jest zgrubiona i słabo ukrwiona. Widoczne są rozszerzone ujścia gruczołów łojowych wypełnione zaskórnikami, a także grudki, krostki oraz inne stany ropne.
Zasady wykonania:
 Masażu kosmetycznego klasycznego nie przeprowadza się ze względu na możliwości rozszerzenia się zakażenia.
 Do pielęgnacji cery zaleca się olejki eteryczne (z cedru, drzewa herbacianego, jałowca).

Skóra starcza. Charakteryzuje się widocznymi zmarsztkami i przebarwieniami oraz zmniejszonym napięciem i elastycznością. Jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Miejscowo może występować rumień spowodowany osłabieniem naczyń krwionośnych lub łagodne zmiany, takie jak zaburzenia rogowacenia i teleangiektazje.
Zasady wykonania:
 W klasycznym masażu kosmetycznym stosuje się głównie głaskania i oklepywania.
 Skutecznym masażem przy cerze starczej jest masaż Rosenberga, masaż anti-aging, masaż chiroplastyczny twarzy.

Skóra odwodniona. Traci swoją jędrność i elastyczność, naturalny połysk i zdrowy koloryt, staje się szorstka i osłabia się jej napięcie.
Zasady wykonania
 Środki wspomagające powinny zawierać przede wszystkim substancje nawilżające.
 W czasie wykonania masażu można dodatkowo użyć aparatu wytwarzającego parę wodna tzw. wapazonu, dzięki czemu uzyskuje się lepszy efekt nawilżenia skóry.

Rozstępy skóry. Jest to ubytek w tkance łącznej w skórze właściwej. Związany z zanikiem włókien sprężystych. Przyczyna pojawienia się są zaburzenia hormonalne. Występują często u osób gwałtownie zmniejszających i zwiększających ciężar ciała. Na skutek stale trwającego napięcia skóry dochodzi do uwolnienia enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe.
Zasady wykonania:
 Aby zapobiec rozstępom należy wykonać energiczny masaż klasyczny części ciała narażonych na ich rozwój z wykorzystaniem olejków geraniowego, neroli i pomarańczowego.
 Rozstępów, które już się pojawiły nie da się zupełnie zlikwidować metodami zachowawczymi.

Cellulit. Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Powstaje najczęściej na biodrach, brzuchu i pośladkach.
Zasady wykonania:
 Stosowanie drenażu limfatycznego oraz masażu odchudzającego z wykorzystaniem olejków rozmarynowego, z geranium, jałowcowego, z kopru i z czarnego pieprzu.
Masaż pneumatyczny, bańką chińską.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA
WSKAZANIA:
• Niedotleniona, nieodżywiona, pozbawiona blasku skóra.
• Skóra szara, zmęczona, zanieczyszczona.
• Skóra pozbawiona jędrności, wiotka.
• Zmarszczki.
• Rozstępy.
• Cellulit.

PRZECIWWSKAZANIA
• Gorączka.
• Choroby zakaźne.
• Stan zapalny lub alergiczny skóry.
• Zmiany dermatologiczne skóry twarzy.
• Świeże rany.
• Okres bezpośrednio po usunięciu zęba.
• Zmiany ropne okołozębowe.
• Stan ropny migdałów.
• Powiększenie węzłów chłonnych przyusznych.
• Wysokie ciśnienie tętnicze.
• Choroby tarczycy.

DZIAŁANIE KLASYCZNEGO MASAŻU KOSMETYCZNEGO NA ORGANIZM CZŁOWIEKA
Masaż kosmetyczny wywołuje w organizmie człowieka liczne reakcje zarówno o charakterze miejscowym jak i ogólnym. Głównym zadaniem tego masażu jest aktywizacja funkcji skóry i utrzymanie jej oraz mięśni w stanie elastyczności.
Efekty masażu kosmetycznego:
 Usuniecie złuszczonych, obumarłych komórek naskórka, odsłonięcie porów i zwiększenie oddychania skórnego.
 Wzrost temperatury skóry o 1,5-1,8° C.
 Poprawa odżywienia warstw ziarnistej skóry, co prowadzi do odmłodzenia naskórka.
 Przyspieszenie procesu gojenia się tkanek.
 Poprawa sprężystości i elastyczności skóry.
 Poprawa ukrwienia i odżywienia skóry.
 Szybsze dostarczenie substancji odżywczych do skóry i odprowadzenie z niej produktów przemiany materii.
 Zwiększenie napięcia ścian naczyń krwionośnych.
 Poprawa skuteczności wprowadzania składników aktywnych zawartych w środkach wspomagających masaż.
 Rozbicie i rozdrobnienie komórek tłuszczowych i przyspieszenie procesu spalania tłuszczu oraz zwiększenie przemiany materii.
 Zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśni oraz poprawa ich elastyczności i wytrzymałości.
 Działanie pobudzające lub uspokajające na układ nerwowy.
 Poprawa nastroju i zwiększenie zdolności koncentracji i uwagi.

DIAGNOSTYKA W KLASYCZNYM MASAŻU KOSMETYCZNYM TWARZY
 Przed przystąpieniem do masażu kosmetycznego należy przeprowadzić wywiad oraz badanie obszaru objętego zabiegiem.
 Wywiad powinien obejmować dane personalne pacjenta, występujące choroby i prowadzony tryb życia.
Badanie obszaru zabiegowego
 Metoda wizualna – służy do oceny stanu skóry wykonuje się je w celu dobrania właściwego środka poślizgowego. Podczas badania można wykorzystać sprzęt taki jak lampa Wooda czy dermatoskop.

METODYKA ZABIEGU KLASYCZNEGO MASAŻU KOSMETYCZNEGO
1. Oczyszczenie skóry twarzy, szyi i dekoltu.
2. Diagnostyka.
3. Złuszczenie warstwy rogowej za pomocą.
a) peelingu typu skrub (pry cerze tłustej i mieszanej),
b) peelingu enzymatycznego (przy cerze suchej, wrażliwej i naczyniowej),
c) łagodnego peelingu odpowiedniego dla każdego typu cery.
4. Ustalenie rodzaju masażu.
5. Dobór odpowiedniego środka poślizgowego.
6. Wykonanie zabiegu zgodnie z określoną metodyka i zasadami:
a) głaskanie przedniej strony dekoltu i szyi,
b) głaskanie tylnej strony dekoltu i karku,
c) głaskanie policzków,
d) głaskanie wokół ust ,
e) głaskanie nosa,
f) głaskanie wokół oczu,
g) głaskanie czoła,
h) rozcieranie przedniej strony dekoltu,
i) rozcieranie tylnej strony dekoltu i karku,
j) rozcieranie policzków,
k) rozcieranie czoła,
l) rozcieranie skroni,
m) ugniatanie przedniej strony dekoltu,
n) ugniatanie tylnej strony dekoltu i karku,,
o) ugniatanie policzków
p) ugniatanie czoła,
q) oklepywanie muskające,
r) wibracja labilna policzków,
s) wibracja stabilna pod oczami,
t) głaskanie jak na wstępie,
u) aplikacja serum – preparatu o dużym stężeniu składników biologicznie czynnych,
v) zastosowanie odpowiedniej maseczki,
w) aplikacja kremu na okolice oczu, twarzy i dekoltu.

Masaże stosowane w kosmetyce:
• Masaż chiroplasyczny twarzy.
• Masaż żadowy.
• Masaż Rosenberga.
• Masaż po iniekcji toksyny botulinowe.j
• Masaż anti-aging.
• Masaż lipolityczny.
• Masaż miodem.
Masaż aromatoterapeutyczny.

Skip to content