DAKMED

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Fizjoterapii

Rehabilitacja. Mężczyzna trzyma stopę kobiety w czasie rehabilitacji
Rehabilitacja. Mężczyzna trzyma stopę kobiety w czasie rehabilitacji

1. Masażysta powinien być ubrany w strój roboczy i obuwie robocze na płaskim obcasie zapewniającą stabilną postawę.
2. Przed i po zabiegu należy umyć ręce.
3. Stół do masażu należy używać zgodnie z przeznaczeniem.
4. Stół do masażu jest przeznaczony do jednej osoby i z reguły posiada ograniczona zdolność obciążenia.
5. Nie dopuszczalne jest przenoszenie stołu wraz z pacjentem.
6. Nie należy zbyt gwałtownie wsiadać (wskakiwać na stół).
7. Przed każdym zabiegiem stół należy zdezynfekować i położyć na nim prześcieradło/ręcznik.
8. Nie należy siadać na ruchome elementy stołu (zagłówek i podłokietniki).
9. Nie należy dopuszczać do kontaktu z płynami instalacji elektrycznej siłownika i innych elementów automatyki stołu. W przypadki zalania instalacji elektrycznej należy bezzwłocznie odłączy zasilanie stołu po przez wyjęcie wtyczki z gniazda zasilania, po czym wykonać przegląd stołu pod katem bezpieczeństwa elektrycznego.
10. Płynne środki poślizgowe wykorzystywane podczas zabiegu należy szczelnie zamykać, żeby nie dopuścić do ich przypadkowego rozlania się po podłodze.
11. Skóra pacjenta przed zabiegiem masażu musi być umyta i wolna od wszelkich ran i zmian dermatologicznych.

Podstawowym narzędziem pracy masażysty są dłonie dlatego masażysta powinien bezwzględnie o nie dbać. Masażysta powinien również przestrzegać utrzymywanie prawidłowej postawy po przez prawidłowe ustawienie głowy szyi, tułowia oraz kończyn górnych. Masażysta dodatkowo powinien unikać długotrwającego obciążenia statycznego w pozycjach wymuszonych podczas wykonania zadań zawodowych.

1. Masażysta powinien stosować się do podstawowych zasad ergonomicznej pracy:
• Wymagane są częste zmiany pozycji względem pacjenta. Niedopuszczane jest wykonanie całego masażu stojąc wyłącznie po jednej stronie.
• Optymalną pozycje ciała uzyskuje się poprzez balansowanie tułowiem i przenoszenie ciężaru ciała na ugiętych kończynach dolnych podczas wykonywania masażu.
• Poprawna technicznie oburęczna praca rąk i siła pochodząca od tułowia, a nie z mięśni kończyn, gwarantuje utrzymanie efektywności masażu nawet po kilku godzinach pracy.
• W czasie pracy masażysta powinien stać w wykroku, utrzymując kręgosłup w neutralnej pozycji. Bardzo ważne jest stosowanie właściwej pozycji ułożeniowej pacjenta przez zastosowanie różnego rodzaju kształtek (kliny, wałki, półwałki).

2. Dobór wysokości stołu
Właściwie dobrana wysokość stołu stanowi podstawię do ergonomicznie wykonanego zabiegu.
Wyróżnia się 4 możliwości regulacji.
• Stół ustawiamy na wysokość krętarza większego kości udowej terapeuty.
• Masażysta stoi przed stołem i przy opuszczonym ramieniu i wyprostowanym stawie łokciowym jest w stanie płasko położyć dłonie na kozecie.
• Masażysta stoi bokiem do kozetki i przy opuszczonym ramieniu i
• wyprostowanym łokciu dotyka pięścią do blatu kozetki.
• Terapeuta stoi przed kozetką, na wyprostowanych stawach kolanowych i prostym kręgosłupie. Dłonie masażysty ułożone są na grzbiecie pacjenta i zwrócone w swoja stronę. Wysokości powinna być taka, żeby w stawie łokciowym uzyskać kąt 135 -140.

3. Dobór szerokości stołu
Na rynku dostępne są różne szerokości stołów.
Ich zakres wynosi od 50 do 80 cm. Szeroki stoły są znacznie stabilniejsze i umożliwiają na wygodne ułożenie się pacjenta. Jednak w tym przypadku komfort pacjenta wiąże się z znacznie zwiększonym obciążeniem kręgosłupa terapeuty, który musi pochylać się, żeby dosięgnąć do jego tkanek. Należy zatem zdecydować, czy zabieg ma mieć w głównej mierze działanie relaksacyjne (w tym przypadku stół powinien być szerszy) czy działanie lecznicze ( stół może być węższy).

Bibliografia:
M. Gwardzik. „Masaż teoria i praktyka” 2016 r.

Skip to content